Žemės plėtra

RU EN LT

NUO ŠIOL NACIONALINĖ ŽEMĖS TARYBA VALDYS VALSTYBINĘ ŽEMĘ 

 

  Panaikinus apskritis, valstybinės žemės valdymas ir kaimo, ir miesto vietovėse išliks valstybės rankose, nusprendė Seimas. Penktadienį jis palaikė Prezidentės Dalios Grybauskaitės veto tai numatančioms Žemės įstatymo pataisoms. Už balsavo 80 parlamentarų, 22 susilaikė, prieš balsavusiųjų nebuvo.

 

Jos numato, kad už valstybinę žemę bus atsakinga Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos.

 

Žemės ūkio ministras Kazimieras Starkevičius sako, kad žmonėms nereikės važinėti į Vilnių – sprendimo teisę turės Nacionalinės žemės tarnybos padalinių vedėjai, kurie dirbs rajonų savivaldybėse.

 

„Tvarkys žemę Nacionalinė žemės tarnyba ir jos padaliniai savivaldybėse. Sprendimo teisę turės pati žemutinė grandis – Nacionalinės žemės tarnybos vedėjai, kurie dirbs rajonų savivaldybėse. Kad nereiktų žmonėms važinėti toli, į Vilnių.

 

Tokiu būdu priartinsime sprendimų priėmimo laiką ir galimybes. Iki šiol buvo taip, kad pirmiausiai nagrinėdavo rajoninis skyrius, po to – apskritis, ir todėl užtrukdavo daugiau laiko ir būdavo daugiau problemų, nes rajoninė grandis negalėdavo priimti sprendimų“, – kalbėjo ministras.  

 

Parlamentarai atsisakė savo anksčiau įstatymuose įtvirtintos pozicijos, kad panaikinus apskritis valstybinės žemės valdymas kaimo vietovėse išliktų valstybės rankose, o valstybinės žemės valdymas miestuose būtų atiduotas savivaldybėms.

 

Šalies vadovė laikosi tvirtos nuostatos, jog visa valstybinė žemė, miškai, vandens telkiniai yra visų Lietuvos žmonių nuosavybė ir turi tarnauti bendriems interesams.

 

Pasisakydama už valstybinės žemės išlaikymą valstybės rankose, prezidentė vadovavosi Konstitucinio Teismo ne kartą pateiktais išaiškinimais, jog neleidžiamas toks teisinis reguliavimas, pagal kurį valstybei nuosavybės teise priklausantis turtas būtų valdomas ir naudojamas tenkinti atskirų grupių ar asmenų poreikius. Konstitucinis Teismas pabrėžia, jog visas valstybės turtas, taip pat ir žemė, turi tarnauti viešajam interesui, visos visuomenės poreikiams, tautos gerovei.

 

Prezidentės nuomone, Seimo siūlymas išskaidyti valstybinės žemės valdymą ne palengvintų, o apsunkintų ir pačių savivaldybių plėtros projektus, nes sprendimus dėl kaimo vietovių valstybinės žemės naudojimo priimtų viena valstybinė institucija - Nacionalinė žemės tarnyba, o dėl miestų teritorijose esančios valstybinės žemės - savivaldybės, kurių Lietuvoje šiuo metu yra šešiasdešimt.

 

Valstybės vadovės nuomone, tokia tvarka kelia abejonių dėl atitikimo Konstitucijai, kuri įpareigoja, jog valstybės turtas turi būti tvarkomas racionaliai, nešvaistomas.

 

Prezidentė taip pat pabrėžė, jog svarbiausias kriterijus valdant valstybės žemę - skaidrumas ir efektyvumas.

 

„Valstybė privalo ne atverti, o užkirsti kelią piktnaudžiavimams valstybine žeme, todėl negaliu pritarti įstatymui, kuriame užprogramuota dar viena galimybė neskaidriems sandoriams ir manipuliavimui valstybine žeme“, – vetuodama įstatymų paketą pabrėžė Lietuvos prezidentė.

 

 

 

 

 

www.DELFI.lt

Parengta pagal www.delfi.lt