Žemės plėtra

RU EN LT

                                              „Colliers“: NT laikrodis Baltijos šalyse muša 5 val.

      Respondentai iš Baltijos šalių, atsakydami į "Colliers International" 2010 metų pasaulinio investuotojų nuotaikų tyrimo klausimus įvardino rinką esant dugne ar netoli dugno, o laukiamą rinkos atsigavimą nekilnojamojo turto laikrodyje pažymėjo ties 07:00 - 08:00 val. Respondentai taip pat tikisi, kad Baltijos šalių rinkos turi atsigauti per 12 mėnesių ciklą.
           Nekilnojamojo turto laikrodyje rinkos ciklai prilyginti konkrečiam laikui: 12:00 val. reiškia rinkos pakilimą, o 06:00 val. reiškia rinkos dugną. Šešių valandų laikotarpis atspindi augimo (tarp 6:00 val. ir 12:00 val.) arba nuosmukio (tarp 12:00 val. ir 06:00 val.) ciklus. Bendra „Colliers International” atlikto pasaulinio investuotojų nuotaikų tyrimo išvada, kuri paremta apklausos duomenimis (tyrime dalyvavo 244 didžiausi instituciniai ir privatūs investuotojai, kurių investicinių portfelių vertė bendrai viršija 300 mlrd. dol. (780 mlrd. Lt), teigia, kad didžioji dauguma (41 proc.) respondentų mano, jog rinka jau yra dugne ar netoli dugno tarp 05:00 val. ir 6:00 val.Investuotojai aiškiai mato, kad rinka pradeda atsigauti ir ruošiasi naujam ciklui. Baltijos šalyse, dėl bendros ekonominės padėties rinka vis dar kovoja su sunkumais, tačiau tikimasi, kad palaipsniui atsigaus per artimiausius metus", - teigia Olga Kozina, Investicijų departamento direktorė „Colliers International” Baltijos šalyse ir Baltarusijoje. Respondentų nuomone Lotynų Amerikos (08:30) ir Ramiojo vandenyno regiono (07:00) rinkos jau yra augimo cikle. JAV ir Azijoje (6:00) rinka apibūdinama kaip esanti dugne, o Artimųjų Rytų, Rytų ir Vakarų Europoje bei Kanadoje rinka yra nuosmukio cikle. Respondentai, išskyrus tuos kurie veikia Rytų Europoje, mano, kad pasaulio rinkos bus įvairiuose augimo ciklo etapuose artimiausius 12 mėnesių. Nors investuotojai, kurie nori plėsti savo portfelius teikia pirmenybę savo vidaus rinkoms, jie taip pat mato perspektyvą besivystančiose rinkose, pavyzdžiui, Lenkijoje, Ukrainoje, Vietname, Brazilijoje ir Indijoje. "Nepaisant labai teigiamo požiūrio, investuotojai vis dar yra atsargūs ir išreiškė tam tikrą nerimą, dėl esamos padėties", - sakė Olga Kozina.
            Problema – finansavimas Viena iš pagrindinių problemų yra finansavimas. Respondentų, atsakiusių, kad finansavimas yra lengviau arba sunkiau gaunamas šiandien, nei prieš metus, buvo po lygiai. Tačiau daugiau optimizmo atsispindėjo žvelgiant į būsimus metus. Beveik 90 proc. respondentų mano, kad finansavimą gauti per artimiausius dvylika mėnesių bus lengviau. Vis dėlto, dauguma teigia, kad finansavimo išlaidos išaugs. Kita tyrime nagrinėta tema buvo pasikeitę prioritetai, teikiant pirmenybę aukštos kokybės pajamas generuojantiems projektams. Investuotojų prioritetų pasikeitimą, teikiant mažiau reikšmės kapitalo prieaugiu, patvirtino vieno respondento citata: „kapitalo prieaugis yra tik papildoma premija, mes perkame turtą dėl jo generuojamo pinigų srauto“. "Tarp esamų problemų investuotojai Baltijos šalyse įvardina ribotą kokybiškų produktų pasiūlą, „protingos“ kainodaros, o taip pat ekonominės padėties bei rizikos dėl esamų nuomos santykių egzistavimą", - sako Olga Kozina. Apklausos rezultatai iš kapitalo rinkos pusės taip pat parodė ryškų nuomonių nesutapimą dėl rinkos grįžimo į „normalią" padėtį (kai vidutinė kapitalizacijos norma biurų sektoriuje siekia 7,0-7,5 proc.), nors dauguma respondentų tikisi, kad jų rinkos sugrįš į "normalią“ padėtį per artimiausius 18 mėnesių. Geografinės padėties atžvilgiu, Baltijos šalių investuotojai sunkiai galėjo numatyti, kada vidaus rinka grįš į „normalią“ padėtį, įvertinant kad regionas atsilieka nuo pasaulinių rinkų tam tikru laiko periodu. Investuotojai Azijoje ir Ramiojo vandenyno regione tikisi grįžti į „normalią“ padėtį iki 2010 m. 4 ketv., tada seks Kanada, Lotynų Amerika, Vakarų Europa – 2011 m. 1 ketv. ir Jungtinės Amerikos Valstijos - 2011 m. 2 ketv. Kita svarbi tyrimo išvada rodo, jog yra aiškus suvokimas, kad rinka pasikeitė struktūriškai, sako Olga Kozina.
       "Daugelis investuotojų išreiškė nuomonę, kad nekilnojamojo turto ciklai dabar yra trumpesni ir sudėtingesni nei buvę praeityje. Tai gali būti laikoma įspėjimu rinkos dalyviams, kad ateityje reikės daugiau sumanumo, lankstumo ir greitos orientacijos. Profesionali ir įžvalgi analizė bus svarbiau nei bet kada", - pateikė išvadą Olga Kozina.