Žemės plėtra

RU EN LT

Svarbiausi nuotekų valymo sistemų įrengimo aspektai

 

Patariame, kaip teisingai reikėtų įsirengti nuotekų valymo įrenginius ir kokias klaidas lietuviai dažniausiai daro rinkdamiesi jiems tinkamiausius sprendimus (parengta pagal grynas.lt ir manonamai.lt).

Nuotekų valymo įrenginiai nuosavuose namuose pirmiausiai atlieka aplinkosauginę funkciją – saugo, kad į gruntą nepatektų kenksmingos medžiagos, neužterštų aplinkui esančių kitų vandens telkinių. Žmogui tokie įrenginiai taipogi neša naudą – t. y. jam išsikasus šulinį, sumažina riziką, kad jame esantis vanduo bus užterštas.

Pasak bendrovės “Kaselita” pardavimų grupės vadovo Ramūno Rudaičio, „Labai dažnai pasitaiko, kad žmonės stato savo jėgomis. Būna, kad netinkama vieta, netinkamai išvalytas vanduo išleidžiamas į vietas, kurios būna nedrenuotos, apsemiamas sklypas”. Jis priduria, kad kita grupė klaidų pasipila tuomet, kai reikia prižiūrėti įsirengtą sistemą – įrenginiai ne laiku išvalomi, pradeda sklisti nemalonūs kvapai ir t.t.

Patariama, geriau vieną kartą pasidaryti galbūt ir ne pigiausią variantą, bet patikimą, laiko patikrintą ir tausojantį gamtą, negu daryti bet kaip, po to perdaryti ir galiausiai sumokėti dvigubai didesnę sumą, sužaloti gamtą, užteršti savo gyvenamąją aplinką. 

Nuotekų valymo įrenginių pardavėjai pabrėžia, kad kainos priklauso nuo konkretaus namo ir vietovės, kur jis yra įsikūręs. Preliminariai galima sakyti, kad įsirengti nuotekas tvarkančią sistemą namui gali kainuoti nuo 3,6 iki 10 ir daugiau tūkstančių litų. Kaina priklauso nuo to, kurioje vietoje montuojamas valymo įrenginys. Labai svarbu, koks yra gruntas (molis ar smėlis). Eesant molingam gruntui, reikia dar papildomai atsivežti lengvesnio grunto – smėlio arba žvyro. Gruntinių vandenų lygis taip pat turi įtakos montavimui. Jeigu nėra vietos vejoje, dažnai montuojama po važiuojamąja dalimi, tai taip pat montavimo procesą padaro sudėtingesniu, o tuo pačiu ir padidėja montavimo išlaidos.

Nuotekų valymo įrenginiai gali būti įrengiami tiek naujam namui, tiek ir senam. Vieta parenkama pagal sklypo išplanavimą. Pasak „Eneka“ biuro vadybininkės  S. Sabaliauskaitės, valymo įrenginys pajungiamas į esantį vamzdyną – iškasama maždaug 3 metrų gylio ir apie 2,4 - 3 m. pločio duobė (jos parametrai gali kisti priklausomai nuo name gyvenančių žmonių skaičiaus ir jų poreikio), įleidžiamas įrenginys ir prijungiamas prie vamzdyno. Nuotekų valymo įrenginių pagrindinė priežiūra – perteklinio dumblo išvalymas. Dumblą šalinti reikėtų maždaug kas pusantrų metų.

Tačiau kokybiški ir patikimi valymo įrenginiai ypatingos priežiūros nereikalauja, tai vėlgi priklauso nuo pasirinkto ir įrengto valymo įrenginio.

Atminkite, jog aplinkosaugininkai kartais tikrina nuosavus gyvenamuosius namus, daro reidus, gali paimti vandens mėginius. Už netinkamai eksploatuojamą valymo įrenginį gali būti skiriamos baudos.

Parengta pagal

www.grynas.lt

www.manonamai.lt